Zajímavosti o nožích, které překvapí i šéfkuchaře

on

Bez kvalitních nožů by byly naše životy otupenejšie a kuchyně prázdnější. Posviťte si na nejužitečnější nástroj kuchaře ve světle, v jakém ho určitě neznáte!

NEJ-exotičtější nůž
Panovník Tutankhamun si tak velmi potrpěl na svůj nůž, že si ho nechal přibalit i do hrobky. Při vykopávkách archeologové velmi rychle pochopili, proč. Laboratorní analýzy potvrdily původní domněnky, že královský nožík byl vyroben z meteoru.

NEJ-dražší kuchyňský nůž
S Nesmuk Jahrhundert Messer třeba krájet chléb jen v rukavičkách! Nůž má čepel zhotovenou ze 640 vrstev damaškové oceli, rukojeť ze dřeva 5000-letého bahenní dubu a ornamentální lem vyskládaný z platiny a diamantů.

NEJ-ostřejší postřeh
David R. Adamovich, přezdívaný Velký Throwdini (throw = házet), je jediný na světě, komu se podařilo obhádzať lidský terč 102 noži za 1 minutu. Kolik asistentů při tomto kousku vystřídal, se neuvádí …

NEJ-všestrannější nožík
Sen každého zálesáka, známý jako Obor Wenger, sice formálně patří do kategorie švýcarských kapesních nožíků, ale při jeho šířce 25,4 cm byste něj potřebovali spíše pytel jako kapsa. Multifunkční nožík sestává z 87 různých nástrojů.

NEJ-drsnější nožíř
Traduje se, že Wade Hampton III, velitel konfederační armády a pozdější guvernér Jižní Karolíny, se nikdy nevybral do terénu bez svého loveckého nože. Někdejší prezident Teddy Roosevelt napsal o Wadovi knihu, v níž tvrdí, že tento dobrodruh dokázal skolit 80 medvědů jen s nožem v ruce.

NEJ-menší nůž na světě
Americkým vědcům se v roce 2006 podařilo přepsat historii nožů malým-velkým vynálezem. Mikro-nožík vyrobený z uhlíku s využitím pokrokové nanotechnologie je pro oko neviditelný, ale zato má čepel, která lehce prosekne předmět s tloušťkou pouhých 300 nanometrů.

NEJ-rychlejší kráječ chilli
Populární šéfkuchař bez čepice, Jamie Oliver, se v roce 2013 překrájíme k titulu nejrychlejšího kráječe chilli papriček, když za půl minuty než nic pokraji 10 kousků zeleniny známé mimořádně tvrdou slupkou.

NEJ-rozumnější poměr kvality a ceny
Osvojit si mistrovskou dovednost kulinářské superstar můžete nyní i vy. BILLA přináší na Slovensko exkluzivní sadu nožů Jamieho Olivera včetně praktického stojanu, a bourá tak předsudky, že kvalitní kuchyňské vybavení stojí celý majetek. Sadu si můžete vyskládat sbíráním nálepek za každý nákup v síti supermarketů BILLA, a to s výraznou slevou sahající až do výše 83%!

NEJ-větší sbírka nožů
Luis Bernardo z Kalifornie je majitelem nejrozsáhlejší sbírky nožů na světě. Za půlstoletí se mu podařilo nashromáždit 2175 kusů. Když vysbírat všech 8 nožů ze sady Jamieho Olivera v Bille, už vám bude chybět pouze 2167, než pana Bernarda doběhnete.

Nenechte si ujít

Jak definovat safari styl bydlení, který ovládne rok 2022?

Zajímáte se o svět bytových doplňků a rádi sázíte na to, co je zrovna in? Příští rok se neponese v duchu minimalismu, jako tomu...