Na cílení reklamy bude od příštího roku potřebný souhlas uživatele. Kontrolu do sběru dat z aplikací se pokusí zavést společnost Apple.

on

Cílení reklamy v online prostoru bude o něco složitější. Ne však pro ePrivacy směrnici EU, či zlepšení dodržování těchto pravidel na Slovensku, ale pro diskutovaný krok společnosti Apple, která bude v novém update iOS 14 vyžadovat i povinný opt-in souhlas používat Advertising ID (AID).

V praxi se tak konečně začne alespoň částečně uplatňovat souhlas majitele zařízení pro odesílání svých dat dalším stranám.

Jak informuje Jakub Berthoty z advokátní kanceláře Dagital Legal, společnost Apple chtěla změnu zavést ještě v červnu, ale narazila na kritiku Facebooku, kterému by se výrazně snížily výnosy z kampaní cílených na iOS zařízení.

„Většina mobilních aplikací dnes však neinformuje dostatečně transparentně o tom, jaká data aplikace zpracovává a kterým třetím stranám tato data zasílá. Mnoho aplikací totiž stále žije v mylné představě, že nezpracovává žádné osobní údaje, protože vývojáři za osobní údaje považují prakticky jen jméno, příjmení, bydliště, či rodné číslo a unikátní online identifikátory jsou pro ně anonymní data, „řekl Jakub Berthoty, advokát kanceláře Dagital Legal a odborník na ochranu osobních údajů.

„Nejsou to anonymní data, jsou to nejvíce osobní data jaké existují. Stačí si jen podívat, jaké SDK a API (Application Programming Interface) mají aplikace implementovány a zjistíte skutečný rozsah sbíraných dat. To, že tato data nemusí jít přímo na server aplikace neznamená, že vývojář aplikace nenese za daný sběr dat žádnou odpovědnost. Právě naopak, je primárně odpovědný, „upozorňuje Jakub Berthoty.

Pokud chce vývojář mobilní aplikace dostávat zpět statistiky, resp. měřit úspěšnost kampaní, musí do kódu aplikace implementovat tzv. „Software Development Kit“ (SDK), což je unikátní kód, který umožní odesílání přesně specifikovaných dat uživatele do analytických nástrojů firem.

Datovat giganti množství přijímaných dat agregují a vývojářům posílají požadované a velmi přesné statistiky, které se zobrazují agregovaně.

„Většina mobilních aplikací dnes ale neinformuje dostatečně transparentně o tom, jaká data aplikace zpracovává a kterým třetím stranám tato data zasílá. Mnoho aplikací totiž stále žije v mylné představě, že nezpracovává žádné osobní údaje, protože vývojáři za osobní údaje považují prakticky jen jméno, příjmení, bydliště, či rodné číslo a unikátní online identifikátory jsou pro ně anonymní data, „vysvětluje Jakub Berthoty.

Specialista na ochranu osobních údajů přitom upozorňuje, že se nejedná o anonymní data, ale naopak, jsou to osobní data.

Dagital Legal je první právní butik na Slovensku výlučně zaměřen na ochranu soukromí a technologií.

Nenechte si ujít

Jak definovat safari styl bydlení, který ovládne rok 2022?

Zajímáte se o svět bytových doplňků a rádi sázíte na to, co je zrovna in? Příští rok se neponese v duchu minimalismu, jako tomu...