Koronavirus způsobuje zvýšenou poptávku po potravinách

on

Potravinové banky čelí úbytku dobrovolníků a poklesu finančních zdrojů.
Potravinová banka Slovenska rozdala v tomto roce zatím více než 2890 tun potravin.

Jak uvedl její předseda Marko Urdzík, v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 pociťují zvýšenou poptávku po potravinách, protože mnoho lidí se ocitlo v nouzi.

V pátek si zároveň připomínají Světový den potravin, jehož odkazem je podpora povědomí a aktivit pro lidi, kteří trpí hladem, a zajištění zdravé stravy pro všechny.

Přibližně 135 milionů lidí pociťuje akutní hlad

Zároveň je výročím založení Organizace pro výživu a zemědělství OSN (FAO) v roce 1945.

„V současnosti více než dvě miliardy lidí nemají pravidelný přístup k bezpečnému, výživnému a dostatečnému jídlu. Přibližně 135 milionů lidí v 55 zemích pociťuje akutní hlad vyžadující okamžité zajištění jídla. Oproti tomu se na světě vyhodí každý rok tolik potravin, že bychom mohli zasytit všech hladovějících a stále bychom měli přebytek. Redistribuce těchto potravin těm, kteří to nejvíce potřebují, je také hlavním úkolem potravinových bank, „řekl Urdzík.

Vyšší poptávka po potravinách, méně financí

I během pandemie onemocnění COVID-19 vykazují podle jeho slov potravinové banky patřící do Evropské federace potravinových bank důkazy o své odolnosti prostřednictvím svého každodenního nasazení a odhodlání.

„Všechny evropské potravinové banky čelí podobným výzvám, jako je rostoucí poptávka po potravinách, úbytek dobrovolníků a pokles finančních zdrojů. Stejně i Potravinová banka Slovenska pociťuje zvýšenou poptávku po potravinách, protože pro pandemii se mnoho lidí ocitlo v nouzi a často nedokážou zajistit pro své rodiny ani základní potraviny, „uvedl Urdzík.

V letech 2011 až 2019 Potravinová banka Slovenska shromáždila a rozdala téměř 16 000 tun potravin. V tomto roce to bylo více než 2890 tun.

Všechny potraviny se přes charitativní organizace dostaly k lidem, kteří je potřebovali.

Potravinová banka Slovenska shromažďuje zdarma potraviny od různých dárců, skladuje a přiděluje jejich humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc lidem v nouzi.

Potravinová banka Slovenska je členem Evropské federace potravinových bank (FEBA).

Práce potravinové banky funguje na bázi dobrovolnictví. Svou prací zároveň snižuje plýtvání potravinami na maloobchodní a spotřebitelské úrovni.

Nenechte si ujít

Jak definovat safari styl bydlení, který ovládne rok 2022?

Zajímáte se o svět bytových doplňků a rádi sázíte na to, co je zrovna in? Příští rok se neponese v duchu minimalismu, jako tomu...