Ceny pohonných hmot se znovu zvýší

on

V porovnání s úvodem roku je benzín levnější o 10 až 13 procent a nafta až o 20 procent.
Ceny benzínů na Slovenské čerpacích stanicích se znovu zvýší. Předpokládá to analytička Poštovní banky Jana Glasová.

„Vývoj ropy bude v dalších týdnech záviset hlavně na tom, jak se bude vyvíjet druhá vlna koronavirus, které se komoditní trhy stále více obávají. Od vývoje cen černého zlata závisí i vývoj cen benzínu a nafty na našich čerpacích stanicích. Ceny černého zlata poslední dva týdny rostly a vyšplhaly se i nad hladinu 43 amerických dolarů za barel. Proto očekáváme, že benzín na našich pumpách může v tomto týdnu znovu vzrůst, „uvedla Glasová.

Ceny byly nejvyšší začátkem roku

Cena 95-oktanového benzínu se v 41. letošním týdnu zvýšila o 0,9 procenta na úroveň 1,175 eura za litr.

Ceny 98-oktanového benzínu oproti předchozímu týdnu vzrostly skoro stejně o 1 procento na úroveň 1,369 eura za litr. Téměř beze změny zůstaly ceny nafty, a to na hodnotě 1,003 eura za litr.

V porovnání s úvodem roku, kdy byly ceny pohonných látek nejvýše, je benzín levnější o zhruba 10 až 13 procent a nafta až o 20 procent. I v meziročním srovnání jsou pohonné látky levnější, konkrétně benzín o 9 až 11 procent a nafta o téměř pětinu.

Trhu s ropou pomohou pobídky pro ekonomiku

Začátkem 41. týdne ceny černého zlata rostly, a to navzdory hurikánu Delta, který ohrožoval produkci v Mexickém zálivu. Firmy totiž včas začali s evakuací ropných plošin.

Optimisticky na trhy působilo podle analytičky zotavení Donalda Trump z koronavirus a také zvýšené šance na schválení nového stimulačního balíku v americkém Kongresu.

„Aktuálně však vyhlídky na schválení pomoci pro ekonomiku USA opět ochladly, protože jednání nejsou tak rychlé, jak se čekalo,“ dodala Glasová.

Ropa Brent během minulého týdne (42. týden) rostla a dostala se i nad hladinu 43 amerických dolarů za barel.

Podporuje ji hlavně omezování produkce ze strany kartelu OPEC, které kompenzuje pokles poptávky po této komoditě. Dopomohl k tomu ale i hurikán Delta, který omezil těžbu v Mexickém zálivu.

„Vypadá to tak, že druhá vlna pandemie tedy ropný trh zatím příliš silně nezasáhla a netlačí ceny černého zlata dolů. Otázkou však zůstává, kdy tento optimismus ropnému trhu vydrží, „konstatovala Glasová.

Nenechte si ujít

Jak definovat safari styl bydlení, který ovládne rok 2022?

Zajímáte se o svět bytových doplňků a rádi sázíte na to, co je zrovna in? Příští rok se neponese v duchu minimalismu, jako tomu...