Barevnost interiéru

on

Při výběru barev v interiéru postupuje vždy uvážlivě. Neznamená to však, že byste se měli bát intenzivních tónů. Intenzivní tóny je ale lepší volit například v podobě doplňků jako jsou polštářky, vázičky a jiné dekorace. Je totiž snadné je po čase obměnit a nahradit jinou barvou.

Psychologie barev
Volba barvy interiéru je často odrazem naší osobnosti. Vzhled interiéru bude působit na naši náladu a celkové rozpoložení. Proto volíme barvy nábytku a dekorací tak, abychom se v prostoru cítili příjemně, a aby výběr barvy odpovídal celkovému konceptu našeho domova.

Kombinace barev
Kombinace barev by se měla přizpůsobit účelům místnosti. Tato volba nemusí být vždy složitá, pokud přesto váháte, nechte se inspirovat na internetu nebo se přijďte poradit třeba k nám do Italieru. Naši zkušení odborníci vám s výběrem rádi pomohou. Každá barva je dovolena jen je důležité přihlédnout na vhodnost kombinace barev. Stačí se řídit pravidlem tří barev. Je vhodné kombinovat různé odstíny jedné barvy nebo zvolit jednu intenzivnější, která bude dominovat a další dvě barvy, které ji budou doplňovat.

Teplota barev
Světlé barvy v interiéru jsou vhodné pro použití jak ve velkých, tak i v malých prostorách. Světlé barvy interiér opticky zvětší, tmavé naopak zmenší. Barvy interiéru se dělí na studené a teplé odstíny. Použití studených odstínů, jako jsou modrá, šedá a zelená, nám v interiéru navodí pocit chladu a místnost pak působí klidným a harmonickým dojmem. Naopak teplé odstíny jako hnědá, olivová, červená, nebo oranžová budou v interiéru působit velmi útulně.

Jak na nás působí jednotlivé barvy?
Každá barva je specifická a na každého z nás působí jinak. Podívejme se tedy, jak obecně barvy v interiéru fungují.

ČERVENÁ je barva velmi intenzivní a energická. Prokazatelně zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci. Hodí se do obývacích pokojů, jídelen a předsíní. Dokáže dobít energii a probudit chuť k jídlu. Naopak se vůbec nehodí do místností, které jsou určené k odpočinku.

FIALOVÁ na nás může působit jak uklidňujícím způsobem, tak provokativně. Tmavé odstíny působí dynamicky, světlé naopak navozují pocit klidu. Hodí se například do ložnic a obývacích pokojů.

ZELENÁ barva přináší pocit klidu, naděje a návratu k přírodě. Pomáhá nám relaxovat a zbavuje nás stresu. Hodí se téměř do všech místností, ale musíme dávat pozor při výběru toho správného odstínu. V kuchyni může špatný odstín způsobit až nechuť k jídlu.

ŽLUTÁ je barvou plnou energie a radosti. Její použití je vhodné především v kuchyni, v jídelně nebo v koupelně. Symbolizuje slunce, které v nás automaticky vyvolává pocit štěstí. Syté odstíny žluté mohou naopak způsobit frustraci a nejsou tak příliš vhodné například do dětských pokojíčků.

MODRÁ zpomaluje tep a snižuje krevní tlak. Je barvou uklidňující, ale působí trochu chladným dojmem a je tedy dobré ji kombinovat s teplými barvami. Její použití je vhodné do koupelen a ložnic. Teplé odstíny se hodí spíše na menší plochy interiéru.

ORANŽOVÁ je velmi kreativní a energická barva, která v nás probouzí nadšení a koncentraci. Je vhodná pro použití v dětských pokojích nebo v místnosti určené na cvičení. Příliš se nehodí do ložnice a do obývacího pokoje.

RŮŽOVÁ barva je velmi romantická. Je vhodná jako doplňková barva do obýváku, kuchyně nebo jídelny. Působí velmi uklidňujícím dojmem.

HNĚDÁ je elegantní, decentní a lehce nudná barva. V interiéru je vhodné ji spojit spíše se sytými odstíny jiných barev. Je vhodná pro použití do obývacích pokojů a ložnic.

ŠEDÁ, ČERNÁ A BÍLÁ jsou velmi flexibilní barvy, které interiér oživí a jsou vhodné k jakékoliv kombinaci s jinou barvou. Například samostatná šedá barva je velmi tísnivá, a proto potřebuje kombinaci s jinou barvou. Dokáže příjemně stáhnout výrazné křiklavé barvy. Černá barva je vhodná spíše jako doplněk. Dodá prostoru hloubku a působí velmi elegantně. Příjemně se kombinuje s dekorem dřeva, například v obývacím pokoji, nebo v kuchyni. Bílou barvu lze použít kdekoliv. Místnost krásně prosvětlí a provzdušní. Ostatním barvám dá krásně vyniknout.

ZLATÁ barva má u nás v jednom z článku speciální pozornost.

Nenechte si ujít

Jak definovat safari styl bydlení, který ovládne rok 2022?

Zajímáte se o svět bytových doplňků a rádi sázíte na to, co je zrovna in? Příští rok se neponese v duchu minimalismu, jako tomu...